Fylkesveg 33 skal stenge en hel uke, fra og med midnatt onsdag. Meldingen ble lagt ut på Vegvesenets nettsider kl. 18.28 mandag kveld.

–Det er helt ubegripelig at vegvesenet kan stenge en vei på et døgns varsel, uten å kommunisere dette til innbyggerne, sier Feiringminister Linda Gulbrandsen. –Folk skal på jobb, ungdom skal på skolen, og i helga er det konfirmasjon i bygda. Folk må få tid til å planlegge en så stor omveltning i dagliglivet. Og ikke minst; hva skjer med beredskapen? Vi er tusen innbyggere som har denne vegen som vår eneste veg ut og inn av bygda sørover.

–En liten notis på Vegvesenets sider, som noen oppdager ved en tilfeldighet. Kommunen og fylket må forstå at kommunikasjon til innbyggerne er avgjørende. Det er det minste vi må kunne forlange i denne situasjonen, kommenterer hun.

Denne meldingen var å finne på vegvesen.no mandag kveld.

Sigbjørn Gjelsvik på besøk

Meldingen om stengingen kommer samme dag som Sigbjørn Gjelsvik (Sp) gjestet bygda, og uttalte at “Denne veien velter ikke statsbudsjettet, men den kan velte Feiring”. Han var invitert av Tove Fagerli Brodshaug, lokal kommunestyrerepresentant fra Sp. Gjelsvik møtte representanter fra Feiringregjeringa, sammen med flere innbyggere.

–Dette er en uholdbar situasjon å stå i. Vi må se på hva kan vi gjøre på kort sikt for å gjøre dette levelig, og hva vi kan gjøre for å få trøkk på tunnelprosjektet, sa Gjelsvik i møtet. Gjelsvik er leder for transport- og kommunikasjonskomiteen på Stortinget.

Stengingen var ikke kjent på det tidspunktet Gjelsvik var på besøk. Feiringministeren vil derfor ta kontakt med Gjelsvik så raskt som mulig, og vil også kontakte ordfører i Eidsvoll, Nina Kristengård, i morgen.

Les mer: Ber om fortgang i tunnelprosjektet (feiring.info)

Faksimile fra EUB 25.08.2025

Feringer og gjennomreisende har tilbrakt mye tid med denne utsikten i det siste. Nå blir altså vegen stengt for alle kjøretøy i en hel uke. Foto: Leif Fredheim