Sau og skau er tilbake og arrangeres lørdag 27. september 2025, mellom klokken 11 og 16 på Fløygir. I år er fokuset på skogen!

I år har arrangementskomiteen valgt å legge litt mer vekt på skogen i «Sau og skau» – og litt mindre på sauen. Det passer godt sammen med at 2025 er Friluftslivets år. Med andre ord: i år blir det litt SAU og mer SKAU. Et annet år blir det motsatt.

Selv om skogen får ekstra oppmerksomhet denne gangen, betyr det ikke at de mest populære aktivitetene for barna forsvinner. Det blir fortsatt hopping i høyet, toving, luftgeværskyting, mekking og fuglekassesnekring. I tillegg utvides det med flere aktiviteter knyttet til skog, som øksekasting og styltegange, for å nevne noen.

Som tidligere år vil det være salgsboder med grønnsaker, honning, egg og mer. Fårikål med kjøtt fra bygda og kål fra Toten blir servert som tradisjon, og 9. klasse stiller med kafé hvor de selger sveler, kaffe og mineralvann.

Vi jobber også med å samle utstyr og maskiner som brukes i skogbruket, og er i kontakt med ulike aktører for å høre om de kan delta på arrangementet. Sauene blir heller ikke helt borte – det vil være utstilling av noen av bygdas saueraser. Men saueklipping tar vi igjen et annet år.

«Sau og skau» skal være en aktivitetsdag for hele familien – en dag som setter søkelys på hvor viktig jord- og skogbruket er for bygda, og som i år løfter frem skogen litt ekstra. Vi håper dette vil gi en lærerik og sosial bygdedag for alle i Feiring.

Det hele arrangeres av Feiring landbruksforening, Feiring grunneierlag og Feiring beitelag.