Feiringregjeringa ved PR-minister var med da Fylkesråd Håkon Snortheim med politisk rådgiver Marlene Eilertsen og ordfører Nina Kristengård i dag gjenåpnet FV33 gjennom Byrudberga som har vært stengt i en uke.

Med seg hadde de anleggsleder Peder Aas fra Hadeland maskindrift som viste rundt og forklarte hva som har vært gjort, og hva som gjenstår.

–Det er sprengt bort store fjellmasser fra rasområdet, forteller anleggsleder Aas, og disse er fraktet bort. Det er tatt ut masse slik at det nå blir en grøft på innsiden av veibanen som kan ta unna eventuell stein som raser ut, og det er rom for at veibanen kan flyttes litt inn fra kanten i dette partiet. Det er også boret to meter dypt for å lede vann og drenere grøften. Akkurat nå sprøytes det betong på steinveggen, slik at denne stabiliseres og at man hindrer småstein fra å falle ut. Det sprøytes 10-15 cm betong i to til tre omganger, og det dreneres for å hindre is-spreng bak betong. Det er også bestilt en rasfanger fra Sveits som skal monteres lengre opp for å fange eventuelle ras fra oversiden. Akseltrykk-begrensningen på veien må videreføres for å minske slitasje og utglidning.

Imponert over lokale løsninger

Fylkesråd Snortheim er fornøyd med jobben som er gjort, og at dette kunne gjøres på så kort tid. –Jeg har stor forståelse for at dette har vært en vanskelig situasjon, og er imponert over at det kom på plass raske løsninger på både alternativ transport og ikke minst informasjon både via kommune, Feiringregjeringa og lokalbefolkning, sier Snortheim. -Det er klart det er en utfordring med å bo med en så utsatt vei.

–Ikke penger til tunnel

Feiringregjeringas utsendte, PR-minister Jøran Kristensen, stilte fylkesråden spørsmål rundt tunnelprosjektet i Byrudberga. -Det finnes ikke penger til dette prosjektet nå, da det er store kostnader forbundet med alunskifer og at det må prosjekteres på nytt da det er store usikkerheter vedrørende fjellgrunnen, forklarte Snortheim. – Men han sier de ikke er fornøyd med dagens situasjon, og jobber fortløpende med saken.

Men prosjekteringen for Skreifjella er straks ferdig, og det forventes at det kan sendes over til kommunen for godkjenning av bompengeløsning rett over nyttår. Hvis det går gjennom, vil dette prosjektet kunne starte veldig raskt. Dette vil i følge Snortheim i alle fall gjøre at man ikke stenges inne ved ras i begge retninger. Snortheim inviterte den andre regjeringa, Norges regjering, til å være med på spleiselag også på prosjekter utenfor «Oslo-gryta», slik at man får gjort noe med utsatte veier i distriktene.

Fortsatt utfordringer

Det var tydelig at folk har fått med seg at veien igjen er åpen, da trafikken var på plass helt fra klokka 12. Delegasjonen fikk se hvor mye trafikk som går gjennom Byrudberga, og at nåværende skilting ikke er tilstrekkelig da det passerte vogntog i løpet av befaringen. Feiringregjeringas utsendte pekte på utfordringer ved manglende beredskapsvei ved senere uhell både til fylkesråd og ordfører. Her har de ingen konkrete løsninger per nå, men er enig i at dette må inn i beredskapsplan.

Anleggsleder viser Fylkesråd og Ordfører hvor det skal plasseres rasfanger
Det sprøytes armert betong for å stabilisere fjell og hindre steinsprang
Fylkesråd Snortheim måtte kjenne på betongen
Betong armert med små metall-splinter
Det konstateres at det er langt og bratt ned til Mjøsa