Marit B. Sveen har alltid vært interessert i bygdehistorie, men var godt voksen da hun ble opptatt av utvandringen.

–Både Jan og jeg har slekt i USA, og har besøkt mange av dem. I tillegg flaug je som onge i området rundt plassene Træln og Skrivil, så ja, jeg kjenner en ekstra nærhet til temaet i teaterforestillingen “Amerika”, sier Marit.

Lørdag 24. januar kl. 15.45 holder hun foredrag før forestillingen, og setter Feiring sin utvandringshistorie inn i ei større ramme.

Marit B. Sveen syns det er moro “å bruke huet på noe”, og er glad for oppdraget med å videreformidle Feiring-historie. Her på Fløygir før forestilling på Amerika i oktober 2025.

Et tidstypisk bilde fra 1800-tallet

–Dramaet som utspiller seg i “Amerika” er typisk for det nasjonale bildet. Det var stor befolkningsøkning i landet, blant annet på grunn av bedre helse og mindre spedbarnsdødelighet. I Feiring ble gårdene delt opp i stadig mindre enheter, til det ikke var drivverdig. Skattetrykket økte, både kjerke og stat skulle ha sitt, noe som vi hører i stykket at mor Olava klager over. I 1870 ble Feiring egen kommune, og befolkningen skulle plutselig bidra til fellesgoder som skole, veg og fattigvesen. I Feiring ble det bygget fire nye skoler i bygda som skulle bekostes og drives over fellesbudsjettet, før stat og amt etter hvert gikk inn med støtte. Folk gikk sultne til sengs. “Han Børger kan eta heme. Så bler det kanskje en bæta på meg au”, sier Olava oppgitt etter at naboen har forsynt seg med vassgraut.

Ekteparet i Træln, Johan (Jan Kristen Brodshaug) og Olava (Anne Ekornholmen) i ekteskapelig småkrangel om mat og sønnens framtid.

Vi har noe å lære av historien

Marit har bidratt til manuset som konsulent på dialekt, gårdnavn og kostymer, forteller Guro Ekornholmen. Marit syns det har vært en artig oppgave, og er glad for å “bruke huet på noe”, som hun sier. Hun er imponert over arbeidet Guro har lagt ned med research og skriving av manus, og innsatsen til alle de medvirkende.

–Alle kan ha godt av å bli minnet på åssen ting var før i tida, at vi ikke har levd i et overflodssamfunn støtt. Å kunne historie er å lære noe om vår egen tid, hva vi har vært og hvem vi er, sier Marit.

VELKOMMEN TIL FORESTILLING!

  • Fredag 23. januar kl. 19.00
  • Lørdag 24. januar kl. 17.00. Foredrag: “Farvel, Feiring” v/Marit B Sveen kl. 15.45 (gratis, ingen påmelding).
  • Søndag 25. januar kl. 14.00

Åpen kafé én time før forestilling.

Utvandrerteateret i Feiring | Se arrangementer og kjøp billetter | Hoopla